Mindig érdekelt, hogy az emberek hogyan éltek, és miben laktak régen, és ma. Másrészt régi tervem volt, hogy összegyűjtsem egy helyre a művészettörténet jelentős állomásait. Azokon belül az építészetre, a lakóházakra és azok berendezésére fókuszálva, egy pár képpel illusztrálva. Sok művészettörténeti, építészeti és lakberendezési könyvem, újságom van, a világhálón is minden elérhető, rákereshető. Mégis szükségét éreztem, hogy az én szempontjaim szerint válogassak, ezt rögzítsem. Egy tartalomjegyzékhez tudom hasonlítani ezt a jegyzetet, amiben a fejezetcímek mellett ott van kivonatozva a cím mögötti lényeg is. Ez a blog kifejezetten jól jött, mert mikor lenne itt az ideje, ha nem MOST. Azaz élesben megy. Akkor üljünk fel arra az időgépre, indítsuk be a motort, majd a száguldás alatt -“dőljünk hátra és nézelődjünk”- ahogyan azt Kati barátnőm mondaná. (Faragóné Horvát Katalin matematika-rajz szakos tanár, népi kézműves. A Slide Player honlapján lévő előadás sorozatából is merítettem, amire utalást fogok tenni. Kézműves munkái megtekinthetők a következő helyeken: http://www.katyikezebol.hu/ és http://www.kezmuveskatyi.eoldal.hu) A bejegyzéseimben továbbá felhasználom:
- Történelem az általános iskola 5.-8.- osztálya számára (Balla István)
- Elo – Lakberendezési alapismeretek füzetsorozat
- Wikipédia
- Web oldalak és blogog – melyek elérhetőségét mindenütt jelölöm
Őskor
Az őskor az ember történetének első, leghosszabb korszaka. Az őskor kezdete az első emberelődök (Hominina) megjelenése kb. 6-4 millió évvel ezelőtt, a kor vége az írott történelem kezdete az i. e. 4. évezredben. Ez egyben az ókor kezdete is. Már az őskőkorban is körültekintően jártak el elődeink, amikor lakókörnyezetüket megválasztották: szigorú kritériumrendszer alapján jelölték ki azt a barlangot, amely lakhelyükül szolgált. (Közel négyszáz barlang átvizsgálását követően a sheffield-i egyetem kutatócsoportja arra a megállapításra jutott, hogy nemcsak ma nézzük meg pontosan, hogy hol is akarunk lakni. Könnyű megközelíthetőség, zöld övezet, parkolási lehetőség, tágas tér, bevásárlóközpontok közelsége – manapság elsősorban erre figyelnek legtöbben egy lakás kiválasztásakor.)
http://www.ng.hu/Civilizacio/2007/04/Mi_alapjan_valasztott_lakhelyet_a_barlanglako_osember
Az építmény védett a széltől, naptól, rossz szellemektől. Voltak sár-, vagy cölöpépítmények, verem, vagy barlanglakások. A régészeti lelőhelyek tanúsítják, hogy a főzés, pihenés és a hulladék helyét elkülönítették. Itt a bizonyíték az első lakberendezett otthonra.
Az ember az újkőkorban már nem kényszerült arra, hogy a táplálékot „követve” kunyhóját időnként lebontsa, és más helyen újraépítse. Kényelmesebb, tartósabb lakóhelyet készített magának. Ennek fala eleinte fából vagy vesszőfonatra tapasztott agyagból készült. Később megjelent a napon szárított vályogtégla, amely vastagabb falú, nagyobb építmények készítését is lehetővé tette. A házak padlóját kissé bemélyítették a földbe, és belülre került a tűz helye. A terményt tapasztott falú gödrökben, kőből faragott edényekben, fonott kosarakban tartották.
Egy feltárt újkőkori falu Törökországban
http://tortenelemppt.blogspot.hu/2012/08/az-ujkokor-forradalma.html
Az emberek az újkőkorszakban nagy családokban éltek. Akkoriban több mint két tucat ember jutott egy házra, ehhez még hozzá jöttek az ott élő állatok.
Csak nagyon kevés régészeti lelet van az újkőkorszakból, amelyek alapján megtudnánk állapítani, hogyan is élt akkor az ember. A Schleswig-Holstein tartományban lévő Alberdorfban kőkori falut hoztak létre, ahol megpróbálják kitalálni, hogyan is élte túl az ember 5000 évvel ezelőtt a mindennapokat.
Újkőkori falu rekonstrukciója
http://www.swr.de/steinzeit/bhtml/DAS_EXPERIMENT,1177579601.html
A házbelső rekonstrukciója
http://mult-kor.hu/20100816_milyen_lehetett_az_elet_az_ujkokorban
Magyarországon a legnagyobb, ötvennél több hosszú házat tartalmazó település Balatonszárszóról került elő.
http://www.termeszetvilaga.hu/interjuk/banffy.html
Hosszadalmas és nehéz kutatások eredményeiről adott interjút Bánffy Eszter (őskőkor kutató), az Átmeneti kultúra lapon olvashatunk róla:
http://www.termeszetvilaga.hu/interjuk/banffy.html
Nomádok A korai termelők között olyanok is vannak, akik nem zsákmányolók ugyan, de folyamatosan vándorolnak, és így életmódjuk, anyagi kultúrájuk sok szempontból azokéra hasonlít. Ezek a nomádok, akik földműveléssel nem, csak állattenyésztéssel foglalkoznak. A nomádok nem tudnak meglenni önmagukban, mindig földműves kultúrák körül mozognak, velük kereskednek, vagy – ha nincs mód kereskedni – tőlük rabolnak. Gazdasági gyengeségükkel szemben, életmódjuk miatt katonailag nagyon erősek. Olyan területeken éltek – és élnek ma is, ahol kevés a csapadék (évi 100-200 mm) vagy a napfény a földműveléshez. Így például az eurázsiai sztyeppéken a hunok, a kunok, az ősmagyarok, a mongol tatárok. A vándorlás miatt szétszedhető, és viszonylag gyorsan újraépíthető lakóhelyekre volt szükségük. Nehéz eldönteni, hogy a hajlékok közül a kerek vagy a négyszögletes alapforma a régebbi. Talán a féltető lehetett a legkorábbi, később azonban a kör alaprajz vált elterjedtté. Egy kínai mondás szerint: a kör a világegyetem tökéletessége, a négyszög viszont a földi lét korlátozottsága.
A jurta “yurt” formában ősi török szó, jelentése: “ház”, “otthon”.
http://users.atw.hu/nyerscsaba/jurta/index.html Nem lehet észrevétlen elmenni Stonehenge mellett. Korunk legnagyobb, és legjobban kutatott rejtélyei közé tartozik, funkciójáról évente jelennek meg ellentmondásos tanulmányok.
Fotó: Supplied
http://index.hu/tudomany/2014/08/26/rejtelyes_alkotasok_a_stonehenge_alatt/
A Stonehenge körkörösen elrendezett kőtömbökből és földsáncokból álló monumentális őskori építmény az angliai Wiltshire-ben, Salisbury-től mintegy 13 km-re északra. Építésének első szakasza Kr. e. 3100 körül kezdődött. A Világörökség nyilvántartott helyszíne.
Stonehenge, Anglia
http://slideplayer.hu/slide/1887726/
Építésének célja és értelme talán örökre titok marad.
Mi volt az írott történelem előtt? Egy elgondolkodtató bejegyzést ajánlok elolvasásra:
http://boldognapot.hu/blog/protokulturak-mi-volt-a-tortenelem-kezdete-elott-2/
U.i.:
Kutatások, elméletek, talányok a misztikus britanniai kőkörökről:
“Stonehenge egy emlékmű, amit a brit szigeteken élő népcsoportok közösen építettek, és az addig jórészt háborúskodásban élő törzsek egységét jelképezi. Erre utal többek között az is, hogy Stonehenge kövei különféle, egymástól több száz kilométeres távolságra levő helyekről származnak.” /Index, 2012.06.24.
A szakemberek régóta vitáznak arról is, miként kerültek oda a 250 kilométerre lévő délnyugat-walesi Pembrokeshire-ből a Stonehenge külső körét alkotó ún. kékkövek.
“A University College London egy friss kísérlete alapján – ha nem is volt gyerekjáték, de – viszonylag egyszerű módon sikerülhetett kivitelezni a gigantikus szállítást. Mindössze egy platánfából készült „szánra”, valamint több tucatnyi, földre fektetett gerendára volt szükség (még a kerék előtti időszakban járunk).” /Múlt-kor, 2016. május 31./
“Földmunkák során egy késő kőkori telephelyre bukkantak brit régészek… amelynek korai lakóiról azt feltételezik, a közel fekvő Stonehenge építői is lehettek. …Ami érdekessé teszi a lelőhelyet az az, hogy a telep kijelölése, tájolása azonosságokat mutat a kőkori monumentum szerkezetével. …a Stonehenge-re utaló alaprajzi egyezés összeköti a lelőhelyeket.” /Magyar Nemzet, 2018. február/
A larkhilli lelet arra utal, hogy a régészek olyan őskori “táborhelyre” bukkantak, amely Kr. e. 3750-3650 körüli időszakban Stonehenge építőinek a szálláshelye lehetett, és a helyszínt afféle tervrajzként használhatták a későbbi monumentális építéshez.
“A komplexum különlegessége, amellett, hogy a magasból érvényesül jól a látvány, a földről is érdekes, hiszen a fény-árnyék játék, melyet a felkelő nap okoz, egyértelműen jelent valamit, na de mit?”
“Az első megdöbbentő dolog, hogy Stonehenge nem egy van a földön, hanem több. Ilyet találtak Dél Amerikában a mai Peru területén, a Machu Picchu-ban, a Három ablak templomot, illetve a sumer civilizáció területén Lagash város mellett.”
A mai Peru területén épült a 3 ablak templom
Romániában a régi Sarmizegetusa helyén
“Összegezve megállapítható, hogy az összes Stonehenge szerű építmény kb. egy időben készült a földön, ugyanazt mutatták, igazából mindegyik egy egy kőből készült komputer volt, mely egyfelől naptárként mutatta előre és visszamenőleg is az adatokat, illetve egy hatalmas csillagászati adatbázis volt.”
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: