Lakberendezde

Az ókori Közel-Kelet

Az idővonalunkon most az i.e. 3500 körüli évektől a Római Birodalom bukásáig, 476-ig jutunk el. Ez az utazás az ókori Közel-Keleten egy csoda számomra. Szinte hihetetlen, ami ebből az időből elénk tárul. Sajnos a lakóházakra többnyire csak utalások vannak, de a korból ránk maradt építmények, rámutatnak az akkor élt emberek nagyságára.

Az ókori Közel-Keleten az egyik legfontosabb építőanyag a vályog volt. Bár a mocsárvidékeken kedveltek voltak a nádházak, mégis többnyire napon szárított téglákból építkeztek szegényebbek és gazdagok egyaránt. Az indiai égetett téglás, csatornás házak különleges kivételek voltak. A ház szent hely, az egész világ szimbóluma, s benne ott volt a házi oltár vagy szentély, sőt helyenként – például Mezopotámiában – a házban temetkeztek is. Az épület az udvar köré szerveződött, innen nyíltak a különféle helyiségek, míg az utca felé zárt volt, a főkapun kívül még ablak is alig-alig nyílt arra. Lapos teteje kedvelt tartózkodási- és alvóhely volt. Ennek a szerkezetnek az éghajlat volt az oka: az árnyas udvarról hűs levegő jött a szobákba, és a tetőn aludtak, ahol éjjel elviselhetőbb volt a hőmérséklet, mint a házban.

A berendezés a társadalmi helyzettől függött. Jól ismert bútordarab volt a szék, ágyakat is használtak. A szekrény még ismeretlen, a ruhák, értékek tárolója a láda. Olaj- és faggyúlámpásokkal világítottak.

https://lakberendezde.blogcdn.p3k.hu/files/2015/02/largeimage4.jpg

Ókori bútorok

Felülről lefelé: egyiptomi, görög, római, mezopotámiai és kínai bútorok

http://tudasbazis.sulinet.hu/hu/tarsadalomtudomanyok/tortenelem/eletmodtortenet-oskor-es-okor/kepek-az-okori-civilizaciok-tarsadalmarol/okori-butorok

Egyiptom

Egyiptom az egyik legősibb kultúra a Nílus mentén. Közismerten a piramisok, a fáraók és a hieroglifák országa.     Halottkultuszuk meghatározta az egész kultúrájukat. A piramisok temetkezési helyként szolgáltak a fáraóknak.      A ma is megcsodálható gizai piramisok több, mint 4500 évvel ezelőtt épültek. Építőanyaguk faragott kő. A roppant kőhegyben pontosan   középütt helyezték el a kőkoporsót. Belső terük szinte egyáltalán nincs, csak szűk járatok, kamrák és a legendás labirintusok.

A gízai piramisok – http://www.hotdog.hu/okoriegyiptom/epitmenyek/a-gizai-piramisok

Egyiptom http://slideplayer.hu/slide/2156093/

Tutanhamon sírfeltárása – 

Az egyiptomi építészet jelentős emlékei -a piramisok mellett- a templomok. A templom tulajdonképpen a szentélyhez vezető udvarok és csarnokok füzéréből álló felvonulási út volt. A hatalmas oszlopok szinte összeérnek, hiszen a kőépítészetben a vízszintes kőgerendák teherbírása határozza meg a támaszok távolságát. Az oszlopok lótusz, pálma összenyalábolt növényszárait utánozzák, csak éppen kőből kifaragva.

III. Ramszesz halotti temploma

http://www.sulinet.hu/tovabbtan/felveteli/ttkuj/2het/muvtori/muvtori2.html

https://lakberendezde.blogcdn.p3k.hu/files/2015/02/Medinet_Habu_colored_columns_tb_n110600.jpg

III. Ramszesz temploma belülről

http://www.hotdog.hu/okoriegyiptom/templomok

A lakóházakból, palotákból kevés emlék maradt fenn, mivel az építmények napon szárított agyagtéglából és fából épültek. A feltételezések szerint a ház közepén egy fogadótermet alakítottak ki, amit lakóhelyiségek, vendégszobák és fürdőhelyiségek vettek körül. A négyoszlopos fogadóterem kiemelkedett a környezetéből, és oldalvilágítást kapott.

https://lakberendezde.blogcdn.p3k.hu/files/2015/02/img1.jpg

Rajzok a feltételezések alapján

http://slideplayer.hu/slide/2184556/

 

Egyiptomi kézművesek háza (Kr. e. 2. ezred, Der-el-Medina)

Egyiptomi kézművesek háza (kr. e. 2. ezred)

http://tudasbazis.sulinet.hu/hu/tarsadalomtudomanyok/tortenelem/eletmodtortenet-oskor-es-okor/az-elet-keretei-az-okorban/lakas-es-eletszinvonal-az-okorban

A lakások és házak csak a legszükségesebb bútorokat tartalmazták, hiszen az egyiptomiak legnagyobb része egyszerű ember volt, akiknek nem volt túl sok anyagi javuk. Így csak néhány láda, tárolóedények és kosarak alkották a lakások berendezését. Székük, asztaluk nem volt. A konyha a lakás sarkában kikanyarított földes sarkot jelentette, ahol a földön ülve végezték a konyhai műveleteket.

Az ismert egyiptomi fabútorok többsége az Újbirodalom idejéből származik. A tehetősebbek, és főleg az uralkodók és fáraók bútoraiból számos darab túlélte az évezredeket, illetve a piramisok falán talált festmények alapján rekonstruálhatók voltak. Érdekes kialakításúak az ülőkék különböző fajtái, melyeket keményfából és bőrszíj fonadék üléssel láttak el. A bútortörténetben itt először jelennek meg az ülőbútorok lábvégződésénél a bika és az oroszlán láb stilizációk.

         

Megjelennek a különböző zsámolyok, fekhelyek, és különféle tárolásra alkalmas ládák. Az egyiptomi láda-bútorok a mi szuszékjainknak az előképei.

https://lakberendezde.blogcdn.p3k.hu/files/2015/02/Egyptian_Museum_King_Tut_bed1-300x186.jpg

Tutanhamon egyik tábori ágya

http://impala.hu/index.php/erdekessegek/tudta-e/

láda bútor

Egyiptom művészete nagy hatással volt más népek kultúrájára, mint például a rómaiakra. Azután már csak jóval később, a XVIII. század végén, a XIX. század elején, , a Napóleoni időkben, az empíre stílusban jelennek meg újra az egyiptomi formák, díszítő motívumok.

 

 Mezopotámia

Őslakói a sumérok voltak, akik olyan magas szintű kultúra alapjait tették le, hogy a térség más népeire is hosszú időn át nagy hatást gyakoroltak. Ezen a területen nem voltak kőbányák, így az építkezéshez szárított, égetett, ill. kétszer égetett mázas téglát használtak, amely az évezredek alatt elporladt. Ezért kevés épület maradt meg belőlük.

https://lakberendezde.blogcdn.p3k.hu/files/2015/02/3441324028_5e763eb3d0_z78d5.jpg

Babilon, a híres város összes maradványa ma egy halom leomlott, sárga téglaépület és törmelék

https://lakberendezde.blogcdn.p3k.hu/files/2015/02/L11kvaroskep2.jpg

Babilon felülnézetből – rekonstrukció

A Babilon több százezer lakosának biztonságát óvó hatalmas falrendszer mintegy 8 kilométer hosszú volt.

https://lakberendezde.blogcdn.p3k.hu/files/2015/02/220px-Ishtar_gate_Pergamon_Museum.jpg

Rekonstruált Istar kapu, anyaga égetett tégla, boltíves záródás, mázas kerámiatéglával boratott

http://hu.wikipedia.org/wiki/Babilon

A zikkurat egy sajátos mezopotámiai templomforma, ahol több egymásra rakott, egyre kisebbedő terasz tetején áll a tulajdonképpeni szentély. Úr városában található a képen látható „Templomhegy”, lépcsős piramis. Ez nem temetkezési hely volt, mint az egyiptomiaknál, hanem templom. Az építés anyaga nem faragott kő, hanem szárított agyagtégla. Színek: arany, kék, vörös, fekete

https://lakberendezde.blogcdn.p3k.hu/files/2015/02/zikkurat.jpg

Zikkurat (Templomhegy)

http://www.jagbp.hu/JegyzetBox/Muvtori/mezopot/zikkurat.html

http://slideplayer.hu/slide/2156125/

https://lakberendezde.blogcdn.p3k.hu/files/2015/02/largeimage2.jpg

egy mezopotámiai tanya

https://lakberendezde.blogcdn.p3k.hu/files/2015/02/largeimage3.jpg

egy mezopotámiai városi ház helyiségei

U.i.: Érdemes megnézni, hogy nézne ki az ókori világ hét csodája, ha mág ma is állnának!

 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!