Lakberendezde

A rokokó stílusjegyei

Az előző állomásunkon a barokk térrendezéssel, bútoraival ismerkedtünk meg. A barokk a mozgékony formákat, a túlburjánzó díszítéseket, csavart elemeket, az illozionisztikus térbeliségeket kedvelte. A rokokó a barokkból született, kifinomultabbá, könnyedebbé teszi a díszítéseket. Kedveli az eleganciát, az aszimmetriát (a díszítés nem követi a mértani logikát), a kínai egzotikumot. Neve a francia rococo – kagylódísz szóból ered. A rokokó a 18. század első évtizedeitől a század derekáig virágzott. Franciaországból indult XV. Lajos korában, a nagymértékben erősödő gazdagság hatására. Ez a gazdagság magával hozta a nagyobb kényelem, luxus igényét. Az új stílus általánossá vált az udvarban, pártolása Madam Pompadour, a király kegyencnője nevéhez köthető. Francois Boucher rokokó művész, XV. Lajos udvari festője.  A festő és az udvari szerető neve összefonódott, Boucher tökéletesen ki tudta fejezni Madam Pompadour divatos rokokó ízlését.

  https://en.wikipedia.org

http://www.life.hu/trend/20120404-takacs-nora-a-tortenelem-legmegbecsultebb-szeretoje-madame-pompadour.html

https://lakberendezde.blogcdn.p3k.hu/files/2015/02/1mprivateapartments.jpg

Madam Pompadour szobálya

http://www.designsponge.com/2009/10/past-and-present-rococo-modern-rococo-roundup.html

A rokokó leginkább belsőépítészeti stílus. Építészetének feladata elsősorban a kis kastélyok, vidéki kéjlakok belső kialakítása. A kor tipikus lakóhelyisége a boudoir (budoár) és a szalon. Nőies báj és könnyedség jellemzi ezeket. A magánpaloták közül jelentős az 1730-as években épített, az ovális alaprajzú szalon a Hotel de Soubise enteriőrje Párizsban.

 .

http://www.paris-paris-paris.com/paris_landmarks/museums/hotel_de_soubise

http://www.wice-paris.org/event-1808636

A geometrikus faltagolást íves keretezésű nyílások és pannók ( rendszerint embermagasságú, fából készített falburkolat: ha ennél kisebb, lambériának, ha a mennyezetig terjed, boiserienek nevezik) váltják fel. A sarkok merőleges törése helyett jobban kedvelik a lekerekített átvezetést, és az egyenes párkány helyébe is a pannók, a tükrök és a sopraporták (épület belsejében ajtó, ablak feletti díszítés) hullámzó kerete kerül. A díszítőmotívumok a barokk absztrakt ornamenseivel szemben naturalisztikusabb jellegűek, gyakoriak a rózsacsokrok, a füzérek és a kagylók.

A szobákban előkelő helyen állt a kandalló. Kisebb méretű, mint az előző korokban, márvány vagy gipszstukkó keretezéssel, márványlap lefedéssel. A kandalló fölött gazdagon díszített, aranyozott keretezésű tükör foglalt helyet.

http://www.britannica.com/EBchecked/topic/272851/Hotel-de-Soubise

A falitükör alatt félasztalok, az úgynevezett konzolasztalok álltak.

Hotel de Soubise

http://www.insecula.com/salle/photo_ME0000045971.html

A sok tükör mellett drága anyagokat használtak, egzotikus fákat, márványt, selymet, gobelint, bronz díszítményeket. Kínai hatásra elterjedt Európában is a falakat borító papírtapéta.

A berendező művészetben az egységes szobaberendezés igénye jelentkezik. A falak, a mennyezet, a padló díszítése, a függönyözés, a bútorok, a tükör szerves egységet alkot. Az építészeti tagozatok hangsúlyozása helyett szeszélye stukkódísz csipkézi be a felületeket.

A kék szoba Lajos korabeli fehér és arany rokokó fallal.

http://hungarianprovence.blogspot.hu/2012/05/privat-latogatas-francia-honvedelmi.html

https://lakberendezde.blogcdn.p3k.hu/files/2015/02/05-11-2.jpg

Sissi nyári rezidenciája, Schönbrunn

A barokk épületegyüttes belső tere rokokó stílusú, a falfelületek többnyire fehérek és 14 karátos aranylemezekkel vannak díszítve, a termekben cseh kristálycsillárok és cserépkályhák találhatóak. Ferenc József lakó- és dolgozószobája szolid és egyszerű, annál fényűzőbbek a reprezentációs termek és a vendégszobák. Sissi szalonja fehérarany borítású, neorokokó bútorokkal van zsúfolva.

http://hetnap.rs/cikk/Sissi-nyari-rezidenciaja-10082.html

l5ywsgas.png

Dolmabahce palota, Isztambul

A palota építését a birodalom 31. szultánja, Abdülmecid I szultán rendelte el 1843-ban, és 1856-ra el is készült. Építészeti szempontból a palota rokokó stílusjegyeket visel.

http://offforever.blog.hu/2014/11/23/isztambul_hires_latvanyosaga_a_dolmabahce_palota

A rokokóban új bútorok keletkeztek, melyek kényelmes, főleg női használatra szánt bútorok. Hosszú-lábú szekreter lenyílólappal, zárt fiókokkal, kis fiókos szekrények levelezés számára, toalett asztalkák felnyitható tükrökkel, kerek és négyszögletes éjjeli szekrények, változatos formájú varróasztalok.

  https://lakberendezde.blogcdn.p3k.hu/files/2015/02/406_43711-1909-4957-s-d00002CCF1d4e629e2579.jpg

1760 körül készült ez a redőnnyel záródó, intarziadíszítéses női íróasztal.

http://www.lakaskultura.hu/butor/a-rokoko-226

A rokokó az első olyan lakberendezési stílus, amelyik már tudatosan használja a dekorációs tárgyakat is az enteriőrökben. Ezt a díszes meisseni porcelán órát is ilyen céllal készítették 1788-ban.

https://lakberendezde.blogcdn.p3k.hu/files/2015/02/407_43713-1911-4959-s-d00002CD03fbb24049611.jpg

https://lakberendezde.blogcdn.p3k.hu/files/2015/02/rokokonoi001.jpg

Női rokokó stílusú szék

https://lakberendezde.blogcdn.p3k.hu/files/2015/02/poudreuse1820-30.jpg

Rokokó diófa bútor – pudrőz

http://dioskonyv.bionuss.eu/26-13/1.htm

Az ülőbútorok szélesednek, ülőfelületük bővül. Faragott vázon halvány színű kárpitozás, selyem bevonat szövésekkel, hímzésekkel, amelyek összhangban vannak az egész belső kialakítással. Ülőgarnitúrákat, pamlag, fotel, asztal együtteseket hoznak létre.

https://lakberendezde.blogcdn.p3k.hu/files/2015/02/54ac98a02b63c-francia-rokoko-ulogarnitura-1-3-1-reszes-tukor.jpg

Rokokó garnitúra Franciaországból (az 1800-as évekből)

http://galeriasavaria.hu/termekek/reszletek/butor/751166/Francia-Rokoko-ulogarnitura-1+3+1-reszes-+-tukor/ Érdekesek a rokokó egyes országokban kialakult helyi változatai. A francia király bútorai fejedelmien gazdag kialakításúak. A németeké inkább lakkozott, színesebb, nyersebb, az osztrákoké kedélyes, polgárias és furnérozott felületű (Mária Terézia stílus). Végül az angoloknál keverik a francia kagyló stílust kínai és gótikus elemekkel, legnagyobb alakja Thomas Chippendale (1740-1780). A Chippendale stílus máig él.

https://lakberendezde.blogcdn.p3k.hu/files/2015/02/chi18szv001.jpg

Chippendale fiókos szekrény a 18. század végéről

http://dioskonyv.bionuss.eu/26-13/1.htm

A következő állomásunk a 18. század végén a klasszicizmus stíluskorszaka lesz, ahol a feltörekvő polgárság újra megtalálja az antik világ eszményeit.

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!