Lakberendezde

A posztmodern építészet

A 70-es évek végétől szokás posztmodern korról beszélni. A posztmodern szabadon merít a különböző stílusokból, kifejezésmódokból, ideológiákból, közömbösíti az értékeket, elmosódik a 60-as években még éles határ “haladó” és “konzervatív” között. Számtalan megközelítési mód kaphat polgárjogot a dollármilliárdokba kerülő építészeti csodapalotáktól a műanyag flakonokból és konzervdobozokból összeeszkábált kalyibáig. “A kevesebb unalmas” – ellentétben Mies van… Tovább »

A modern építészet

A második világháborút követő évek művészete több irányvonalat követett. A jelentősebb irányzatok hatottak a kor építészeire is. Az 50-es, 60-as évek építészete a két nagy reformátor, Wright és Le Corbusier munkásságán alapul.  Mies van der Rohe (német származású, autodidakta építész) munkáiban az egységes, összefüggő térkialakítás, az üvegfelületek alkalmazása, az egyszerűség, a szerkezeti igényesség és építészeti esztétika… Tovább »

Minimal art, az op art és a kinetikus művészet

A pop art és az új realizmus megingatta az absztrakt expresszionizmus helyzetét, de a nonfiguratív művészetnek is voltak követői. A hűvös, meditatív és a geometriai absztrakció volt a legfontosabb kiindulópont. A 60-as évek nonfiguratív művészetét – festészet utáni absztrakciónak – nevezték. Több alcsoportra oszlik, de közös bennük, hogy önmagából magyarázható, és értelmezhető műalkotások. Legfontosabb képviselői… Tovább »

A pop art és az Új realizmus

Az 50-es évek végére úgy tűnt, hogy az absztrakció szinte korstílussá vált. A 60-as évek elején azonban színre lépett egy új generáció, először Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban, majd Nyugat-Európában. Szakított a kiüresedettnek érző “nonfigurativitás”-sal, és  a hirdetések, a tömegszórakoztató eszközök, a mozi, a képes magazinok vizualitása és a bennük szereplő tárgyi világ felé fordult…. Tovább »

Az absztrakció mint világnyelv

“A művészet általános fogalomként használható az összes teremtő szándékra, amit emberi törekvés mozgat. … A művészet szót ma általában a fentieknél szűkebb, esztétikai értelemben használjuk. … A művészet vonzza az emberi érzelmeket. Esztétikai és morális érzéseket ébreszt és ezen érzések közlésének útján keresztül válik értelmezhetővé. … Maga a műalkotás lehet valami kézzelfogható konkrétumot kifejező (pl.figuratív),… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!