A 70-es évek végétől szokás posztmodern korról beszélni. A posztmodern szabadon merít a különböző stílusokból, kifejezésmódokból, ideológiákból, közömbösíti az értékeket, elmosódik a 60-as években még éles határ “haladó” és “konzervatív” között. Számtalan megközelítési mód kaphat polgárjogot a dollármilliárdokba kerülő építészeti csodapalotáktól a műanyag flakonokból és konzervdobozokból összeeszkábált kalyibáig.
“A kevesebb unalmas” – ellentétben Mies van der Rohe purista alapelvével, miszerint – “a kevesebb több”
A posztmodern építésznek kommunikálnia kell az általa építendő ház s az azt körülvevő negyed lakóival, használóival, alkalmazkodnia kell a helyi konvenciókhoz. Egyéni arcot akar biztosítani az egyes épületeknek funkciótól függően.
Ezt az elvet követte Frank Gehry is Venice (Kalifornia) központjának hangsúlyos részének tervezésekor. Balra egy irodaház – mint egy fehér óceánjáró (a tenger közelségére utalva), középen hirdetési és utazási ügynökség- óriás távcsőként, jobboldalt bronzszínűre oxidált tartóelemei “árnyékfogóként” – a szomszédos erdőségre utal.
Frank Gehry és a pop művész Claes Oldenburg által tervezett főutcarészlet (1985-91)
Panama biomuseo – széttördelt, hullámzó ponyva, aszimmetrikus dizájn
A posztmodern építészetben is fellelhető olyan irányzat, amely a múlt stílusaiból merített. Ez a radikális eklektika jellemezte Charles Moore építészt. New Orleans-i utcarészlet akár egy ókori Róma utcaképe is lehetne.
Charles Moore – Piazza d’Italia
Charles Moore – Piazza d’Italia
Renzo Piano és Richard Rogers által tervezett párizsi Pompidou központ viszont az az irányzat, ahol az építész önálló dekorációs elemmé teszi az addig rejtegetett vezetékeket, kiszolgáló egységeket, csőrendszereket, lifteket.
Renzo Piano és Richard Rogers – Pompidou Center
La Vilette Bernerd Tschumi építész a konstruktivizmus szigorú, szabályos formáit használja fel, csak szétdobálja azokat.
Az új organikus irányzat legkiválóbb képviselői közé tartozik Makovecz Imre, magyar építész. A fatörzsek szerkezetéhez hasonló, természetes tartóelemeken nyugvó épületek jellemzik.
Szent István templom Százhalombattán
Hagymaház – Makó
Hagymatikum Fürdő – Makó
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: