A korunk legégetőbb problémáira – többek között a szeméthegyek szaporodása, az erdők területeinek csökkenése, a légkörünk szennyezettségének növekedése, a globális felmelegedéssel csökkenő szárazföldi területek, ugyanakkor a Föld lakosainak számának folyamatos növekedése – sürgősen megoldást kell találni. A kulcsfeladatok az újrahasznosítás, a levegő szén-dioxid tartalmának csökkentése, zéró károsanyag kibocsátás, a megújuló energiák használata, az emberi élőhelyek kiterjesztése a föld alá, a vízre, a levegőre – a Marsra. (A 19. század végén Verne már elkezdte :))
A ma építészét a fent felsorolt feladatok inspirálják a jövő épületeinek tervezésekor. A digitális fejlődés megállíthatatlan folyamat, ami segíti, támogatja “a rajzasztal és az egér virtuózainak” munkáját. A fantasztikus filmek álomvilága tárul elénk, amikor a jövő városainak terveit, képeit, makettjeit szemléljük.
Felfelé terjeszkedve – A “függőleges gazdálkodás” fogalmát már 1915-ben Gilbert Ellis Bailey megalkotta könyvében
Az egyre csökkenő beültethető földterület nagysága ösztönzi az építészeket, tervezőket a vertikális koncepciók elkészítésére.
World Architecture Festival 2015-ös pályázatának egyik épülete
Okosépületek és vertikális farmok
A Megatropolisz projekt célja egy nyugodt oázis magasan a város felett. A hatalmas lótuszvirágokat formázó épületek igazi paradicsomként várják a nagyvárosok lakóit.
A fenntartható építészet jelesei közül a berlini Graft Lab a malajziai Madárszigetre tervezett kísérleti zöld lakóházakat.
Vincent Callebaut belga építész és csapata ún. öko-okostornyokat álmod és tervez meg az élhető és még több embert befogadó városok problémájára.
A megemelkedő tengerszint miatt a tengerre tervezett teljesen önfenntartó “ökopoliszok” látványtervei is Vincent Callebaut építészt dicsérik.
LILYPAD – úszó város
Vízben lebegő, felhőkarcoló méretű épületeket tervezett építészek egy csoportja. Az óriási objektumok kisvárosnyi ember számára biztosítanának élőhelyet, miközben mind energetikai, mind élelmiszer ellátás szempontjából önfenntartók lehetnének ezek az épületek.
A New York-i 23. utcába tervezett Heart Hotel nem önálló épület, hanem egy olyan képződmény, amely két meglévő építmény közé ékelődik.
Két ház között lebegő szív
Kínai tervezőmérnökök olyan lebegő épületeket terveztek melyekkel a levegőbe eresztett savasító hatású anyagokat lehetne szűrni. A tervek szerint 2-300 méter magasan lebegnének.
Vezető űrtudósok, díjnyertes futurisztikus épületek megálmodói és városépítők mondták el a véleményüket arról, szerintük hogyan fog élni az emberiség 2116-ban.
A tudomány kinyitja majd az ajtót a víz- vagy a földalatti otthonok előtt, és az űr gyarmatosítása után a Hold és a Mars vár minket vakációra.
A jelentés készítői szerint 2116-ban az egzotikus vakáció már korántsem Ausztráliát vagy mondjuk a Seyshelle-szigeteket fogja jelenteni: teljesen el fogjuk hagyni a földi atmoszférát, hogy két hetet a Marson vagy a Holdon töltsünk.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: