A karácsonyfa hagyományos ünnepi szimbólum. Általában fenyőfélékből választják ki, az örökzöldek tisztelete jeléül. Először Németország területén díszítettek fát a 16. században, Európában később terjedt el. Ma már a keresztény országokban világszerte állítanak karácsonyfát. Természetvédők hatására napjainkban egyre gyakoribbá vált a műanyagból készült fenyők és fenyőágak használata.
A kezdeti szokás szerint alma, dió, mézeskalács került a fára, de fából és textilből készített díszeket is tettek rá.
Eredetileg használt díszek és jelentésük:
Csillag alakú csúcsdísz – a betlehemi csillagot jelképezte.
Nélkülözhetetlen elemek a gömbök – a paradicsomi fa almáit jelképezik.
Girlandok, szalagok, láncok – a paradicsomi fára tekeredő kígyót és a teremtést átszövő időszálakat jelképezik.
A kivilágítást gyertyákkal oldották meg, mára már különböző izzósorokból válogathatunk. A csillagszóró is népszerű. Magyar jellegzetesség a szaloncukor, selyem- és színes sztaniolpapírba csomagolják, sokan ma is felaggatják díszként.
A tradicionális díszítés a XIX. század végétől kezdett átalakulni. Népszerűvé vált a csillogó díszek használata, amik eleinte üvegből készültek.
Fokozatosan változtak a színek, az anyagok. Mára már karácsonyfa trendek alakultak ki. Évenként más-más hangulatú fenyőfa hódít. A fantázia e téren sem ismer határokat.
Bármelyikre is esik a választásod egy a lényeg – legyen összhangban a lakás többi karácsonyi dekorációjával, és valamennyi illjen az otthonod stílusához, mint a kiválasztott képeken.
Egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a mennyezetről lelógó karácsonyfák. Nem úri huncutság, a szláv népcsoportok körében népszerűek, történetük pedig a középkorban kezdődött.
Egyéb alternatívák:
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: