Holdújév – Kínai újév és tavaszünnep a világ népességének egynegyede számára a legfontosabb ünnep. Ez az ünnep a távol-keleti holdnaptárhoz igazodik, s mindig január 21. és február 21. közé esik.
Elsősorban a kötelékről, a családról szól, másodsorban ilyenkor kell elbúcsúztatni az óévet, megszabadulni annak ártalmaitól, illetve ilyenkor lehet a jó szerencsét biztosítani az újévre is.
A tavaszi gála a kínai művészet bemutatása. Az ünnephez hozzátartoznak a petárdadurrogtatás, a lampionok a piros színű feliratok a házak kapuján továbbá a dob-, sárkány- és oroszlántánc – mind a rossz szellemek elijesztésére szolgálnak. Piros – a bőség, a szerencse, a gazdagság színe, ezért is piros az alapszíne minden újévi dekorációnak.
A jeles napokat az év 15. napján a lampionünnep zárja. Ez hasonlít leginkább a nyugati világ újévi ünnepére.
Kína a világ legősibb folyamatos civilizációja, Kelet-Ázsia legnagyobb országa.
Az ország szárazföldi területének több mint kétharmadát hegységek foglalják el, területe nyugatról keletre lépcsőzetesen lejt. Az ország keleti felének nagy része alföld. A kínai felségvizeken több mint 5000 sziget fekszik, amelyek közül a két legnagyobb Tajvan és Hajnan.
Kína éghajlata a nagy területi kiterjedés miatt igen változatos. Legnagyobb része szárazföldi éghajlatú, de déli területei már a trópusi és szubtrópusi övezetben találhatók, míg északi területei a hideg övhöz fekszenek közel.
Kínában él a Föld népességének több mint 1/5-e – az ország délkeleti 1/3-a tömöríti a lakosság 85%-át.
A világ minden tájáról áramlanak ide a turisták. Csodálatos nemzeti parkok, óriási hegyek, modern metropoliszok, nemzetiségi falvak; gyakorlatilag a sivatagtól a tengerpartig bezárólag található minden a palettán. A belföldi turizmus is virágzik. A kínaiak presztízs-kérdést csinálnak a nevezetességek meglátogatásából, erre utal egy mondásuk is:
“Nem vagy igazi kínai, ha nem jártál még a Nagy Falnál”.
Kr.e. I-V.sz. között épült Nagy Fal
Továbbá pagodák, paloták és művészi kertek mind a kínai építészetet dicsőítik.
Az egykori császárvárosok, Peking, Xi’an, Nanjing, Luoyang, Hangzhou az ősi Kína múltját idézik meg,
Shanghai pedig a jövő képzeletet felülmúló világába repít. Kelet-Ázsia gazdasági központja, világgazdasági jelentősége is kiemelt. A városban már több a felhőkarcoló, mint New Yorkban.
Hongkong a világ legforgalmasabb kikötője és az egyik legnagyobb pénzügyi központja. Égig érő felhőkarcolóival éles kontrasztot mutat a tőle 50 perces kompútra lévő Makaó portugál gyarmati emlékeivel.
Makaó egy kis Portugália Ázsia közepén
Kína legdélebbi csücske, a Hainan-félsziget hófehér homokú partjai és klímája vetekszik a legszebb karibi strandok szépségével.
A látványos mészkőformációiról híres Dél-Kínai karsztvidék
és a végtelen rizsföldek
Letisztultság az életben, a munkahelyen és a kapcsolatokban; harmonikus és energikus hétköznapok – ez a feng shui. A feng-shui több mint 3000 éve létező kínai filozófia, mely a chi energiaáramlással hozza összefüggésbe a szerencsét, gazdagságot.
Az egyik jellegzetes kínai belsőépítészeti szabály, hogy az egyenes vonalak háttérbe kerülnek, és az éles bútorszéleket lekerekített formák, lágy vonalak helyettesítik. A színeknek legalább olyan fontos szerepe van, a vörös a napot, szerencsét és erőt, a kék a lágyságot és kedvességet szimbolizálja, így gyakran megjelenik a kínai ihletésű bútoroknál és berendezési tárgyaknál.
A kínai lakberendezési stílus harsányabb és szabadabb a japánénál, de mindkét dizájnnál fontos a hagyománytisztelet, a rendezettség és az egyszerű kifinomultság.
- Gyakran használt színeik – lótuszrózsaszín, bézs, pasztellsárga, jadezöld és kék, de meghatározóak még a piros, vörös és fekete színek is, amelyeket arannyal tesznek még díszesebbé.
- Motívumaik közt gyakoriak az állatok és növények, sárkányminta, virágok, valamint kínai írásjelek megjelenítése.
- Kiegészítőknek használt kedvelt anyagjaik – a papír, porcelán, selyem, bambusz (paravánok, lampionok, padlóvázák)
- A kínai stílusú bútorok általában alacsonyak, az alacsony asztalkákat földre helyezett párnákon ülik körül.) Használt sötét fafajták a fekete kőris, fekete dió, mahagóni, wenge és a világosak közül a bükk, nyír.
Kína néha olyan, mintha egy másik bolygó lenne. A nyugatról érkezettek számára fel kell készülni arra, hogy a komfortzónából ki kell lépni. Furcsa kettősség észlelhető – a vaskalapos szigor és a 21 század technológiai újdonságai keverednek. Kína a végletek hazája. Szegénység, gazdagság.
… idős, riksát húzó öregemberek mellett húznak el a sportkocsiban ülő huszonéves milliomosok.
Jelen van az ősi természet szeretete , ugyanakkor a pusztítás is (a „kulturális forradalom”).
A végletek megmutatkoznak a lakóterek esetében is. A zsúfolt nagyvárosokban cipődoboznyi otthonokban élnek a legszegényebbek. Itt a lakberendezés, a feng-shui cseppet sem fontos, a lényeg – fedél a fej fölött.
“Egy átlagos kínai enteriőr többé-kevésbé piszkos és, ha be is van bútorozva, akkor sem mindig kelt meleg benyomást. A látvány vagy nagyon zsúfolt és zsibvásárszerű, vagy kicsit kietlen, barátságtalan.”
/Magyarként a Kína nevű bolygón/
A másik végletet a kínai szellemvárosok képezik, ahol új épületek állnak teljesen lakatlanul a hitelpiaci válság miatt.
wnd.com
A városközpontoktól távolabb szép és igényes belső terek, fényűző házak, lakások is megtalálhatók.
A modern és az autentikus találkozása:
Kína északi részén álló faszerkezetű házikó
Az INHIMS által igényesen megtervezett kislakásokban is megtalálhatók a természetes anyagok. Alapelv a függőleges felületek maximális kihasználása, a rendezettség érdekében a tárolók nagy része zárt.
Filozófiájuk:
Egyensúly-fény-tér-színek. Tiszta vonalak, egyszerű formák.
Luxus élet egy kínai lakkdobozban – Stefan Boublil kreatív igazgató rendezte be, mintája egy “sanghaji éjszakai klub”.
A falakat elhagyták, függönyök rendszere teszi lehetővé a szabad térelválasztást.
A Vivre egy olyan kezdeményezés, amely 2012 Áprilisában lett útjára bocsájtva Romániában, azzal a célkitűzéssel, hogy online helyet teremtsen a minőségnek és jó ízlésnek.
Kína kultúrája és tradíciói ihlette kollekció
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: