Pár gondolat a sztárságról:
A sztárolt embert a sztárcsinálók kitalálják és felépítik… A sztárolt embernek kitalálják az imázsát… A sztárolt ember a reflektorfénybe vágyik… A sztárolt ember elkopik, és lassan kimegy a divatból…
Két különböző hír motoszkál a fejemben, mindkettő Koreából származik, egyik Észak-Koreából, a másik Dél-Koreából, és mindkettőnek köze van a sztársághoz, de merőben eltérő értelemben:
- Kim Dzsongun, az észak-koreai diktatúra feje, a rezsimet uraló család harmadik tagja, több rakétakísérletet hajtott végre, mint két elődje összesen és a Hirosimában ledobott atombombánál tízszer erősebb nukleáris robbanófej felett rendelkezik.
“… hatalomra kerülése óta a rezsim végrehajtotta minden korábbinál erősebb nukleáris robbantását, fellőtte első interkontinentális ballisztikus rakétáját…”
/Napi.hu/
- Sztárcsinálás koreai módra – egyre népszerűbb a K-Pop.
“…a BTS koreai bandaként először megnyerte az amerikai Billboard Music Awards Top Social Artist díját… Ezzel a győzelemmel a BTS kivívta nemcsak magának, de az egész műfajnak is Amerika és később Európa figyelmét is.”
Kicsivel később hallottam a hírt, miszerint a két ellentétes ország között a zene képezi a hidat. A Dél-Koreai popzenészek részt vettek egy performance-on Észak-Koreában. Az előadáson Kim Dzsongun is megjelent.
Továbbá az államok közti feszültség enyhítésére békeszerződésre tett javaslatot a kínai államfő. A négyes Békeszerződésben részt venne az Egyesült Államok, Kína, Észak-Korea és Dél-Korea.
Azóta is a világ szeme folyamatosan Koreán van, és naponta kapunk pozitív-negatív híreket felőle.
Ne akarj sikeres ember
Lenni.
Legyél inkább értékes
Ember.
/Albert Einstein/
Kíváncsi lettem Koreára.
A Kelet-Ázsia légióban található Koreai-félsziget területén több dinasztia uralkodott. Nevét a középkori Korjo dinasztiáról kapta. Koreát majdnem teljesen körülveszi a tenger, és felszínének csaknem 60%-át dacos hegyvonulatok foglalják el. Időjárását a négy évszak örök körforgása jellemzi. Ősi vallásukra a területen élő bennszülöttek körében gyakorolt sámánizmus volt a jellemző. Koreát főleg Kína felől érték külső hatások, ezért elterjedt a buddhizmus és a konfucianizmus, napjainkban teret nyert a kereszténység is.
1945-ben az ország északi részét szovjet, a déli részét amerikai csapatok szállták meg, és a 38. szélességi kör mentén felosztották az országot. Dél-Korea ma a világ egyik vezető gazdasági hatalma, számos nemzetközi szövetség tagja. Fővárosa és legnagyobb városa Szöul, a világ egyik legnagyobb városa. Észak-Korea a dzsucse eszmét követi, ami a szocializmus egyik típusa. Az ideológia fő elve szerint az ország csak saját magára támaszkodhat, de emellett szoros kapcsolatokat ápol más szocialista országokkal. Fővárosa, legnagyobb városa, valamint gazdasági és politikai központja Pyongyang. Kim Dzsongil a hadseregre összpontosító és azt támogató gazdaságot hozott létre.
Szöul a legintelligensebb város
“A történelem folyamán a koreai emberek megtanulták, hogyan kell együtt élni a természettel, még ha az a legváltozatosabb képét mutatja is… E félsziget földjén élő emberek mindig olyan királyságokban és kultúrákban éltek, amelyek a föld szeretetén és az Anyatermészet tiszteletén nyugodtak… A Koreai-félsziget több ezer éve emberlakta föld, így az ősök vagyoni és szellemi hagyatéka felbecsülhetetlen kincs az utókor számára.”
A világ ma ismert hatalmas sziklaépítményeinek 40%-ka a Koreai-félsziget területén lelhető fel. A gigantikus kövek mindenki fantáziáját megmozgatják – vajon milyen lehetett az élet a történelem előtti időkben errefelé?
Hanok – a hagyományos koreai ház, vagy inkább otthon. Hihetetlenül frappánsan van megépítve, és a koreaiak zsenialitását és praktikusságát dicséri a kialakítása. Hegy, víz és erdő közelében van, hogy kihasználja a természet adta lehetőségeket.
Sajátságosan hazai megoldások:
- A ház építéshez a környezetben fellelhető anyagokat (föld, fa, szikla) használtak.
- A nagyszerű találmány a padlófűtésük – az ’ondol’ (ondol = forró kövek). Télen fűt, nyáron hűt. Sokan még ma is ezt a rendszert használják.
- Speciális cseréptető a Giwa (fagerendákkal, és kővel) – elsősorban a felsőbb osztály házain található.
A híres konfucianista tudós, Yun Jeung háza Gochon-riban
- A közemberek házait szalmatetővel (choga) borították.
Choga jib
- A tradicionális kézművesség gyönyörű munkája látszik a belső kialakításán, a falakon és az elhúzható ajtókon, ablakokon. Bab-olajba áztatott hagyományos koreai papírral, Hanji-val fedték az ablakokat, és ajtókat.
- A hanok alaprajza alkalmazkodott az éghajlathoz. Északra zárt, négyzet alakúak – jobban tartja a meleget, a középső területeken a házak ‘L’ alakúak, délen nyitott ‘I’ formát öltenek – a jó légáteresztés érdekében, amit a több nyílászáró beépítése is fokoz.
A natúr faszerkezet jellemző volt Koreában
Tradicionális koreai ház, melyben a természetes fa színe és a fehér szín dominál. A berendezés egyszerű. A kicsi és mobil bútorok lehetővé teszik a szobák többcélú használatát.
A Koreai Bútor Múzeum 10 berendezett hanok bútorzatával utal a tradicionális életmódra.
Dolgozósarak antik bútorokkal
Gyeongbokgung Palace, Seoul
Egy pár szoba a jelenből, melyeken tükröződik a hagyományos koreai dizájn:
A koreai népesség 80%-a többemeletes épületekben lakik. Abszolút tipikus látvány a messziről is jól látható hatalmas házszám az épületek falán.
A lakások meglehetősen kicsik, de a hatalmas ablakoknak köszönhetően világosak. A koreai lakásokban nincsen hall, egy lépéssel máris a konyhában, vagy a nappaliban teremhetünk. A fürdőszobában nincs kád, vagy zuhanykabin, csak egy szimpla lefolyó a padlón.
http://epiteszforum.hu/ahol-a-gyalogosok-allnak-nyeresre-elkeszult-a-szouli-skygarden
„Han stílus” mesterien ötvözi a hagyományos kultúra és gyakorlati élet elemeit, melyeket fantasztikus harmóniában integrál bele a modern, meredeken felfelé ívelő és fejlődő, nagyszerű ország életvitelébe. (A koreai házak mellett az ABC, az ételek, a népviselet, a nemes papír, a hagyományos zene is a han- előtagot viseli.) Generációról generációra, családról családra hagyományozott ÖRÖKSÉG.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: