Az ókori görögök

Időutazásunk most az ókori görög emberek korába érkezett. A görögök az Egyiptommal is kapcsolatban lévő Krétaiaktól sok tudást átvettek és beépítették kultúrájukba.

A mükénéi kultúra a görög szárazföld késő bronzkori kultúrája (Kr. e. 16–12. sz). A püloszi Nesztór-palotában talált több ezer agyagtábla a mükénéiek óriási gazdagságáról tanúskodik. A mükénéiek eltűnésével megszűnt az írásbeliség és a kontinuitás a görög szárazföld népeivel.

http://moczar.freeweb.hu/honlap/html/atlantiszI.htm

Az ókori görögök

Az ókori görög kultúra , az i.e. évezred végétől  az Égei tenger szigetein alakult ki, és a Földközi tenger egész partvidékén elterjedt. A görögség kultúrájában fontos a vallás (többisten hit), de a földi élet fontosabb számukra.

i.e. 800 körülre alakul ki az össz-görög jelleg. Ekkorra tehető az Olimpiai játékok kezdete is. Az istenek templomai mellett színházak és testedző csarnokok adtak feladatot az építészeknek. Az épületek legfontosabb elemeivé az oszloprendek váltak. Három fajtájuk alakult ki, a nehézkes, súlyos dór oszloprend, azután a csigás fejezetű ion, majd a növénydíszes fejezetű, a korinthoszi oszloprend.

Dór  és Ion oszloprend

http://tudasbazis.sulinet.hu/hu/muveszetek/muveszettortenet/muveszettortenet-7-evfolyam/a-gorog-oszloprendek/ion-oszloprend

Korinthoszi oszlopfő, alsó részén stilizált akantuszlevelek futnak

http://minden-ami-muveszet5.webnode.hu/muveszettorteneti-korszakok-idorendben-es-ezek-jellemzese/

 

Poszeidon templom, dór oszlopokkal

Az athéni Akropolisz –

A görög lakóházak alapformája is, mint az egyiptomi, mezopotámiai házaké, “megaron”, az egyterű ház. Előtte az átriummal, a belépő térrel. Később, amikor a ház körbeépülve bővült, az átrium is belső udvarrá vált. Majd a hátsó udvar is oszlopos lett. A lakószobák erre az udvarra néztek, hiszen a görög lakóház kifelé teljesen zárt volt. A Percles-korabeli görög lakóház, amint azt a régi fennmaradt Athén nyomaiból megállapíthatjuk, felettébb kicsiny volt. Alig állott több mint két-három kis szobából.

A képen két hellászi ház látható – http://nlgtori2016.wikispaces.com/Szab%C3%B3+Vikt%C3%B3ria

Kevés emlék maradt arról, milyen is lehetett a görög ház belülről. Feltételezések szerint a falak festettek, a famennyezet sűrű gerendás és festett kazettás, a padló kőmozaik kirakású és szőnyegekkel borított lehetett.

Eredeti görög bútorok nem maradtak fenn. Csak a domborműves ábrázolásokon, fekete alakos vázákon találunk bútorábrázolásokat. Leolvasható ezekről, hogy már fejlett kézművességgel rendelkeztek, gyalut és esztergapadot is használtak.Tudtak fát gőzöléssál hajlítani. Olcsóbb anyagot nemesebb anyaggal burkoltak, tulajdonképpen furnéroztak.

A Dáriusz-váza

   

A Dáriusz-váza részlet

A képen jól látható az ülőke, a lábzsámoly és a háromlábú asztalka. Átvették az egyiptomiaktól az X lábú formát. Tárolásra ládákat, kazettákat használtak. A bútorokat intarzia berakással díszítették. Arany-ezüst lemezt, elefántcsontot használtak erre a célra.

E kor nagy hatással volt későbbi korok művészetére, építészetére, képzőművészetére, de elsősorban a római művészetre.

Tovább a blogra »