A biedermeier, a polgárosodás stílusa

Európában, az 1815-1848 közti években járunk. Az új stílus már nem a Párizsi palotákból indul hódító útjára, a központja Németország és Ausztria. Az empire a császárság stílusa, a biedermeier stílus a feltörekvő polgárság igényeit elégíti ki. Nem építészeti jellegű, hatása a lakás- és bútorművészetben, valamint az iparművészetben jelentkezett. A klasszicizmus műveltsége, az angol racionalizmus szigorúsága, de az ébredő romantika érzelgőssége is befolyásolta kialakulását. A biedermeier a klasszicizmus korát lezáró utolsó, eredeti stílus. A legnagyobb hangsúly a kényelmen van, ami a minőségben és a célszerűségben nyilvánul meg. A bútorok mentesek más korok díszítő elemeitől, kifogástalan asztalos munkával készültek. A polgári lakások intim hangulatát a világos színek, az egyszerű minták, a bútorok meleg, barna színe, a felhasznált textilek  azonos mintázata, a falon elhelyezett akvarellek, rézkarcok és a szobadíszek adják.

Egy korabeli biedermeier szoba Berlinből

http://4szoba.hu/cikk/enterior/3146-a-ladaktol-a-lapraszerelt-butorokig

Biedermeier stílusú szobabelső

http://lakberinfo.hu/otthonok/tervezok/2012-03-27-a-klasszikus-enteriorrol/

Biedermeier lakószoba berendezése a karlsruhei városi múzeumban

http://mindennapoktortenete.blog.hu/2014/10/13/zongora_zene_polgarsag

Osztrák és német késő biedermeier bútorok- Nagytétényi Kastélymúzeum

http://liliom.lapunk.hu/?modul=oldal&tartalom=391505

A biedermeier bútor a polgári praktikusságot szolgálja, fontos a kényelem, a minőség és a funkcionális használat. Az olcsóbb puhafát borították nemesebb gyümölcsfákkal (dió, körte, cseresznye). Az empire által kedvelt mahagónival, ébenfával szemben világos faanyagot használnak. A kárpitos bútorok tömítőanyaga a lószőr és a pamutvatta. Borításként csíkos ripszet használnak. A biedermeier lábak hajlítottak, jellemzőek a hengerpalást formájú háttámlás székek. Az asztalok változatosak, kedvenc az íróasztal, fiókos rekeszekkel. A szekrénybútorból is sokfélét készítettek, egyszerűek, simák, többnyire keretbetétes kialakításúak. A díszítést a keresztbe furnérozás és a gyökérfurnér betétek jelentik. Készülnek még vitrinek, sarokszekrények is.

Biedermeier bútorok

http://www.lakbertanoda.hu/klasszikus-polgari-stilus/biedermeier7/

A magyar biedermeier stílust a reformkor stílusa néven is említik. A német és osztrák bútorokhoz képest egyszerűbbek, puritánabbak. Steindl Ferenc bútormester az egyik legnagyobb biedermeier bútorkészítő volt, Európa-szerte ismert munkáival a mai napig találkozhatunk magánlakásokban, aukciókon.

http://www.szeplak.hu/design-kortars-klasszikusok/45/steindl-ferenc

Steindl Ferenc biedermeier fotelja, 1830-ból

Korabeli lakószoba enteriőr, akvarell kép, Magyar Iparművészeti Múzeum

Késő biedermeier ülőgarnitúra Magyarországról

http://lakberendezes.hu/elmelet/stilusokrol/petofi-koranak-butorstilusai/

Az utolsó eredeti stíluskorszak, a biedermeier a 19. század első felében volt uralkodó, utána már  a neo-stílusok korszaka következik.

 

Címkék: ,
Tovább a blogra »